Kognitivní trénink

Mezi kognitivní funkce našeho mozku patří paměť, řeč, orientace i soustředění se. Mohou být negativně ovlivněny po úrazu, nehodě, mozkové příhodě a po chemoterapii. Ohrožené skupiny jsou i maminky na mateřské a lidé po padesátce nebo ti, kdo tráví večer co večer u televize. Lidský mozek prostě potřebuje procvičovat. 

Procvičováním mozku a napomáháním lidem z ohrožených skupin ke zlepšení se zabývá ergoterapie. Profese, která prostřednictvím tréninku napomáhá potřebným osobám s různým typem postižení zvládat běžné, každodenní fyzické i psychické činnosti.

Co to vlastně je, ten kognitivní trénink?

Ukázka z knížky: Čtvrtek 31. října 2013

Hlava děravá mě rozhoupala, jsem na úvodní schůzce k domluvení ergoterapie v ERGO Aktiv. Před rokem jsem slovo ergoterapie neznala, ale ve snaze nebýt debilem už před třicítkou je motivace trénovat si mozek silná. Sympatická terapeutka Verča mi klade pár diagnostických otázek. Na úvod jméno, věk, kde bydlím, jak jsem přijela.

„Tramvají.”

„Odkud jste jela?”

„Spala jsem u kamarádky, z Holešovic.”

„To jste musela přestupovat. A jakým číslem jste jela?”

„Devítkou.” To je jednoduchá otázka. Je to tramvaj, jakou jsem vždycky jezdila. Jede z Anděla, kde staví příbramský autobus, až na VŠE na Žižkově, kde jsem studovala.

„A do jaké tramvaje jste nastoupila nejdříve? Přímá sem z Holešovic nejede.”

„Hmmm…,“ krčím nevědoucně rameny.

„A vzpomenete si, na jaké zastávce jste nastupovala?”

 

Pátrám v paměti. Vždyť bych to měla vědět! Čekala jsem na tramvaj, vyhlížela ji, opakovaně se dívala na jízdní řád na zastávce… Zklamaně odpovídám: „Nevím. Mám to napsané na papírku v kapse, ale nevzpomenu si.”

Verča se mnou domlouvá individuální ergoterapii. Dává mi velkou naději na zlepšení díky takzvané neuroplasticitě mozku. Neplatí již teorie, jakou jsme se učili na škole, že se rodíme s určitým počtem mozkových buněk a ty nám v průběhu života pouze ubývají. Pomocí tréninku je mozek schopný vytvořit spoje nové a nabývat zpět ztracené schopnosti i se učit nové. Platí to jak pro mozek mladý či starý, tak zdravý nebo poškozený nemocí či nehodou. Trénink by měl být pravidelný a spojený s radostí plynoucí ze zábavnosti a účinnosti tréninku, jež se odráží ve vyšší kvalitě našeho života

Materiály na procvičování paměti:

Žijte každý den

praktická cvičení a aktivity pro osoby po CMP
Autoři: Košťálková O., Lupienská N., Uhlířová J.

V této příručce najdete různé úlohy na procvičování. Je určena pro osoby po cévní mozkové příhodě. Stejně tak dobře poslouží i lidem po úrazu nebo operaci mozku.

Zdarma ke stažení: http://bit.ly/2kzVYTw

  • BrainJogging využívá k procvičování mozku speciální metodu HAPPYneuron BrainJogging. Je dostupný na CD i online. Jedná se o placený program. Vyzkoušení na pár dní zdarma.

http://www.brainjogging.cz/

Pro vybrané skupiny lidí nabízí slevu: 

osoby po úrazu hlavy, mozku, po CMP, po doporučení psychologa, neurologa, pro lidi nad 65 let

 

Typy na weby nabízející kognitivní tréningy a programy:

Kognitivní hry, které známe a všichni doma nebo snadno k dostání:

– Pexeso

– křížovky

– osmisměrky

– sudoku 

– Scrabble

– Aktivity